Stomatologia jest definiowana mianem dentystyki – jednakże te drugie objaśnienie pojawia się w praktyce o wiele rzadziej niż pierwsze. W każdym bądź razie stomatologia jest jednym z wielu działów medycyny. Przedmiot jej zamiłowania stanowią choroby zębów i dziąseł. Mimo pozorom, nie jest to pod żadnym pozorem prekursorska gałąź medycyny – objawienia archeologiczne dowodzą bowiem tego, iż zęby leczono ludziom już przed kilkoma tysiącami lat.

W zakresie stomatologii wolno wyszczególnić dużo specjalności. Pośród nich znajdują się m. in. odontologia zachowawcza z endodoncją, protetyka stomatologiczna lub chirurgia zębowa. Z kolei lekarz specjalizujący się w prezentowanej tutaj dyscyplinie medycyny jest zwany na ogół stomatologiem lub też dentystą, choć w najwyższym stopniu poprawne są wskazania lekarz dentysta i lekarz stomatolog.

Podobnie jak ma to miejsce w wypadku wielu innych doktorów zawodowców, tak i tu jest wymagane zdobycie właściwego wykształcenia, doświadczenia oraz uprawnień – tak działa stomatolog. Gwarantują to szkolące lekarzy akademie lekarskie, których na terenie Polski znajduje się parę. Każdy, kto pragnie się edukować w którejś z tych placówek ma obowiązek zdać słuszny egzamin. Studia medyczne uważane są za ciężkie oraz wymagające od słuchaczy znacznego zaangażowania, a też obszernych nakładów pracy. Wizytacja w gabinecie stomatologicznym prędzej czy w następnej kolejności nie ominie nikogo.

Dosyć niepokojącym faktem jest to, że do stomatologów trafiają coraz młodsi pacjenci. Wizyty u stomatologów nie należą do przyjemnych – m. in. z tego względu ludzie z nimi zwlekają aż do ostatniej chwili. Myśl choćby o borowaniu jest niezmiernie zniechęcająca. Na dodatek przy tej sposobności wypada koniecznie nadmienić o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie o czynniku finansowym. W Polsce na wizyty w gabinetach zawodowców funkcjonujących przy publicznych przychodniach trzeba niestety nadzwyczaj długo czekać. Pacjenci też w szeregu przypadków narzekają na zaniżony poziom zaświadczanych w nim usług. Inna sprawa, że nie wszystkie zabiegi są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia.

Warto także przeczytać