Rośliny zawierają fitochemiczne związki, jakie mają wpływ na organizm ludzki. Konsumowane w drobnych ilościach ubogacają doznania smakowe, jednak w pokaźniejszych ilościach są toksyczne. Na przykład, niektóre typy ekstraktów ziołowych, takich jak wyciąg z dziurawca może być wykorzystywany w celach lekarskich, w leczeniu depresji i łagodzeniu stresu.

Mimo to ogromne ilości tego zioła może powodować reakcje alergiczne, więc należy je stosować z ostrożnością. Zioła od dawna były użytkowane jako podstawa tradycyjnej chińskiej medycyny ziołowej. Co poniektóre zioła są stosowane nie tylko do celów kulinarnych i leczniczych, jednak również jako środki psychotropowe. Jednym z takich ziół są konopie indyjskie. Zioła pełnią w dodatku ważne funkcje w wielu rytuałach religijnych religiach. Na przykład, mirra oraz kadzidło są bardzo ważne dla chrześcijan. Syberyjscy szamani także korzystają z ziół do wywołania doznań duchowych, m.in. do obrzędów przejścia, czy jako pomoc w seansach spirytystycznych. Indianie użytkują białą szałwię do oczyszczenia duchowego.

Ziołolecznictwo jest tradycyjnym typem zwalczania różnych dokuczliwości, opartym a tradycjach medycyny ludowej – przetestuj olejek cbd. Używa rośliny i ekstrakty z nich do produkcji naturalnych leków. Ziołolecznictwo jest też nazywane botaniczną medycyną, medycyną ziołową i fitoterapią. Zakres używanych składników leczniczych jest wielokrotnie rozszerzony o przeróżne grzyby i artykuły pszczelarskie, a także minerały, muszle i co poniektóre części zwierząt.

Często naturalne leki ziołowe stają się później znaczącym składnikiem wielu lekarstw farmakologicznych. W 2001 roku naukowcy zidentyfikowali 122 związków stosowanych w przeciętnych lekarstwach z apteki, które pochodzą z roślin powszechnie używanych w medycynie ludowej. Zioła i przyprawy używane przez ludzi do przyprawiania żywności zawierają substancje aromatyczne, fenole i alkaloidy, które służą roślinom jako mechanizmy obronne przed insektami, różnorodnymi mikroorganizmami i zwierzętami roślinożernymi. W jaki sposób się okazuje są one efektywne w leczeniu wielu dolegliwości.

Warto także przeczytać